Wierzę w tylko jedną rzecz i tą rzeczą jest wolność jednostki. Jeżeli człowiek ma kiedykolwiek osiągnąć godność, może tego dokonać wyłącznie jeśli jednostki będą posiadały niepodważalne prawo myślenia i wyrażania czegokolwiek zechcą. Jestem przeciwnikiem każdej osoby czy organizacji, która chciałaby to prawo ograniczyć […] i możemy być pewni mocy tego prawa wyłącznie wtedy, gdy zostanie ono przyznane wszystkim ludziom”[2]. Innym razem pisał, że wierzy w całkowitą wolność jednostki, wolność „do stopnia, w którym będzie ona nie do zniesienia, a nawet przekraczającą ten limit poznania”. W dziele Addendum on Aims Mencken napisał: „Jestem radykalnym libertarianinem i wierzę w całkowitą wolność słowa. Jestem przeciwnikiem więzienia ludzi za ich opinie, a jeżeli już o tym mowa — przeciwnikiem więzienia ich za cokolwiek”. W liście do jednego ze swoich biografów, Ernesta Boyda, pisał z kolei: „Z moich przemyśleń wynika, że jedyną rzeczą, w którą wierzę, jest wolność. Ale nawet w nią nie wierzę tak bardzo, żeby kogoś do niej zmuszać. Nie chcę być reformatorem, bez względu na to, jak głośno będę ją propagował czy sprzeciwiał się wszystkim chorobom, które toczą zniewolone społeczeństwo.
Esencją każdej formy rządu jest spiskowanie przeciwko człowiekowi wybitnemu. Zadaniem władzy jest uciskanie go i czynienie go niezdolnym do działania. Jeżeli jest to organizacja arystokratyczna, jej celem jest ochrona człowieka wybitnego pod względem pochodzenia przed człowiekiem prawdziwie wybitnym. Jeżeli jest to organizacja demokratyczna, jej zadaniem jest ochrona człowieka słabszego w każdym względzie przed wszystkimi innymi. Jedną z głównych funkcji władzy jest dyscyplinowanie ludzi przy użyciu siły, sprawienie by byli do siebie jak najbardziej podobni i od siebie jak najbardziej zależni. Wyszukuje wśród nich i niszczy każdą oznakę indywidualizmu. Doszukuje się w nim bowiem możliwości zmian, a zatem zagrożenia dla swoich przywilejów. Najgroźniejszym człowiekiem dla jakiejkolwiek formy rządu jest człowiek potrafiący myśleć samodzielnie, lekceważąc wszelkie zabobony czy tabu. Nieuchronnie dochodzi on bowiem do wniosku, że rząd ten jest nieuczciwy, niepoczytalny i nie może być dłużej tolerowany.
...ta mafia jest prawie niekaralna. Jej najgorsze przewinienia, nawet te uskuteczniane bezczelnie i otwarcie dla własnego zysku, w świetle naszego prawa nie są uznawane za przestępstwa. Od pierwszych dni istnienia republiki, zaledwie kilku urzędników zostało postawionych w stan oskarżenia i osadzonych w więzieniu. Liczba ludzi odsiadujących wyroki za sprzeciw wobec zbrodni popełnianych przez rząd jest zawsze dziesięć razy większa niż liczba urzędników skazanych za gnębienie podatników. Na świecie nie ma już obywateli — istnieją wyłącznie podwładni. Podwładni dniami i nocami pracujący jak niewolnicy dla swoich panów, zobowiązani do poświęcenia życia dla swojego właściciela.
Rewolucje polityczne zwykle nie osiągają niczego wartościowego. Jedynym ich celem jest pozbycie się jednej bandy złodziei, by zastąpić ją inną. Rewolucjoniści, którzy doszli do władzy, będą oczywiście przekonywać innych, że dokonali czegoś wspaniałego, a każdy kto ma czelność twierdzić inaczej, skończy na stryczku. To oczywiście w żadnym stopniu nie udowadnia ich sukcesu
Demokracja to kult szakali wyznawany przez osły
Wierzę, że każdy rząd jest zły, bo zawsze jest równoznaczny z wojną przeciwko wolności jednostki, a system demokratyczny jest tak zły, jak każdy inny […]
Wierzę w całkowitą wolność słowa i myśli — zarówno dla najuboższych, jak i najpotężniejszych — oraz wolność wyboru każdego stylu życia, niestanowiącego przeszkody w funkcjonowaniu zorganizowanego społeczeństwa.
Wierzę w zdolność człowieka do opanowania tego świata, odkrycia z czego jest zrobiony i jak działa. Wierzę w postęp ludzkości.
Ale można to wszystko wyrazić prostszymi słowami. Wierzę, że lepiej jest mówić prawdę niż kłamać. Wierzę, że lepiej jest być wolnym niż niewolnikiem. I wierzę, że lepiej jest zdobywać wiedzę niż być ignorantem.
-- amerykański dziennikarz, eseista, redaktor czasopisma, satyryk
http://mises.pl/blog/2016/05/28/henry-louis-mencken-radosny-libertarianin/
czwartek, 31 maja 2018
poniedziałek, 28 maja 2018
sobota, 26 maja 2018
Walter E. Williams
Ale pozwól mi przedstawić moją definicję sprawiedliwości społecznej: zachowuję to, co zarobię, a ty zachowujesz to, co ty zarobisz. Czy się nie zgadzasz? Więc powiedz mi, ile mojego zarobku należy do ciebie i dlaczego?
Demokracja i wolność to nie to samo. Demokracja to trochę więcej niż rządy tłumu, a wolność odnosi się do suwerenności jednostki.
Przed kapitalizmem sposób gromadzenia ogromnego majątku polegał na kradzieży, grabieży i zniewalaniu bliźniego. Kapitalizm sprawił, że bogacenie się, polega na służeniu swoim bliźnim.
Wolę złodzieja od kongresmana. Złodziej weźmie pieniądze i pójdzie sobie, a kongresman będzie stał i zanudzał cię powodami, dla których je wziął.
walterewilliams.com
czwartek, 24 maja 2018
poniedziałek, 21 maja 2018
Hanna Arendt
Im mniej polityki, tym więcej wolności.
-- niemiecka teoretyczka polityki, filozofka i publicystka
sobota, 19 maja 2018
Tadeusz Kościuszko
Pierwszy krok do zrzucenia niewoli to odważyć się być wolnym, pierwszy krok do zwycięstwa – poznać się na własnej sile.
Mniemają niektórzy, iż potrzeba pierwej oświecić lud, zanim mu dać wolność. Ja rozumiem przeciwnie, że chcąc oświecić lud, trzeba go uwolnić. Wieleż narodów w historii znamy, co nie umiały czytać, a byli wolnymi? Wolność nie jest nauką, ale potrzebą duszy, tak wpływającą do szczęścia człowieka jak czyste powietrze do zdrowia.
Wybaczcie - sama tylko wolność nie daje wieśniakowi i jego rodzinie utrzymania. Musi on zarobić na życie bądź pracą, bądź rzemiosłem albo przemysłem lub też przez posiadanie na własność ziemi, co jest najkorzystniejsze dla kraju, inaczej uczyni się z nich złoczyńców.
-- inżynier wojskowy, naczelnik insurekcji kościuszkowskiej, generał, fortyfikator
Mniemają niektórzy, iż potrzeba pierwej oświecić lud, zanim mu dać wolność. Ja rozumiem przeciwnie, że chcąc oświecić lud, trzeba go uwolnić. Wieleż narodów w historii znamy, co nie umiały czytać, a byli wolnymi? Wolność nie jest nauką, ale potrzebą duszy, tak wpływającą do szczęścia człowieka jak czyste powietrze do zdrowia.
Wybaczcie - sama tylko wolność nie daje wieśniakowi i jego rodzinie utrzymania. Musi on zarobić na życie bądź pracą, bądź rzemiosłem albo przemysłem lub też przez posiadanie na własność ziemi, co jest najkorzystniejsze dla kraju, inaczej uczyni się z nich złoczyńców.
-- inżynier wojskowy, naczelnik insurekcji kościuszkowskiej, generał, fortyfikator
czwartek, 17 maja 2018
poniedziałek, 14 maja 2018
Kazimierz Staszewski
Wolność? Po co wam wolność?
Macie przecież telewizję
( utwór Po co wolność )
Gdy coś jest nielegalne, to tworzy czarny rynek
Ten tworzy gangsterów, pieniędzy brudny obieg
Gdy ci się już wzbogacą, a wzbogacą się szybko
Dużo będą płacić przekupnym politykom
Politycy uchwalają to, co gangi zalecają
A potem po wypłatę ochoczo się zgłaszają
To, co widać i słychać, jest proste i banalne
Co jest nielegalne, jest bardziej opłacalne
( utwór 5 lat z płyty Spalaj się! )
Na przykład w cenie benzyny 70% to podatek
Na utrzymanie tej hydry nienasyconej, ich dzieci, żon i matek
I właściwie kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem, tak
Świadomie uszczuplającym dochody państwa – bezideowcem
( utwór Cztery pokoje )
Nie popieram rządu jakiegokolwiek. Na wybory się nie wybieram. Mój głos zmarnuję z pełną świadomością. I to jest z mojej strony ostatnie słowo wokół tej żenującej ruchawki.
( „Nowości”, 28 września 2011 )
Iluzja wolności wbrew pozorom jest taka sama i w systemie demokracji zachodniej i w socjalizmie. Państwo nigdy nie przestaje być aparatem opresji i inwigilacji, zmieniają się narzędzia.
(Idę tam gdzie idę: Autobiografia )
-- polski muzyk, wokalista, saksofonista
sobota, 12 maja 2018
Waldemar Rajca
Socjalizm to ustrój wsteczny. Ustrój, który niczego nie tworzy - tylko marnuje to co jeszcze w kapitalizmie funkcjonującym na obrzeżach socjalizmu - zostało wytworzone. To najgorszy ustrój wymyślony przez człowieka przeciw człowiekowi. Na jego zgubę. Nie ma żadnego pożytku z tego nonsensu dla zwykłego człowieka. Jedyne pożytki ciągnie biurokracja.
-- polski publicysta
Im większa redystrybucja upaństwowionych pieniędzy – tym większe marnotrawstwo i złodziejstwo. Nowotwór socjalizmu rozrasta się w sposób nieprawdopodobny – wszędzie powstają pomniki socjalizmu budżetowego.
Socjalizm biurokratyczny jest najlepszą receptą na śmierć gospodarczą.
-- polski publicysta
czwartek, 10 maja 2018
Monteskiusz
Wolność to dobro, które umożliwia korzystanie z innych dóbr.
Naród wolny może mieć oswobodziciela; naród ujarzmiony może mieć tylko innego ciemięzcę.
Nieograniczone posłuszeństwo wymaga ciemnoty u tego, który rozkazuje, prawie w takim samym stopniu jak u tego, który słucha.
Czy państwo zacznie od zubożenia obywateli, aby się wzbogacić? Czy zaczeka, aby zamożni obywatele wzbogacili je? Czy chwyci się pierwszej korzyści, czy drugiej? Czy zacznie od bogactwa, czy na nim skończy.
Nie ma okrutniejszej tyranii, niż ta, która funkcjonuje pod osłoną prawa i w imię sprawiedliwości.
-- francuski filozof, prawnik, wolnomularz i pisarz doby Oświecenia
poniedziałek, 7 maja 2018
Jack Ruby
Jeśli wybory są świętem wolności, to lincz jest świętem sprawiedliwości.
-- amerykański gangster, właściciel klubu nocnego w Dallas, zabójca Lee Harveya Oswalda
-- amerykański gangster, właściciel klubu nocnego w Dallas, zabójca Lee Harveya Oswalda
sobota, 5 maja 2018
czwartek, 3 maja 2018
Harry Browne
Od palenia marihuany nikt jeszcze nie umarł, za to miliony ludzi poniosło śmierć, ponieważ uwierzyło politykom. Dlaczego więc marihuana jest wciąż zakazana, a politycy wciąż legalni?
Politycy lewicowi zabierają twoją wolność w imieniu dzieci i walki z ubóstwem, a prawicowi politycy czynią to w imię wartości rodzinnych i walki z narkotykami. Tak czy inaczej, rząd rośnie i stajemy się mniej wolni.
Rząd jest dobry w jednej rzeczy. Wie, jak złamać twoje nogi, a następnie poda Ci kule i powie: "Zobacz, gdyby nie było rządu, nie mógłbyś chodzić".
Nie możesz dać rządowi uprawnień do czynienia dobra, nie dając mu również prawa do czynienia zła, w rzeczywistości do czynienia czegokolwiek chce.
Imigranci przyjeżdżali do Ameryki, szukając wolności słowa, wolności wyznania i wolności od rządu. Teraz szukają bezpłatnej opieki zdrowotnej, bezpłatnej edukacji i bezpłatnego obiadu.
Wolny rynek karze nieodpowiedzialność. Rząd to nagradza.
-- amerykański polityk, pisarz oraz analityk finansowy, libertarianin
Subskrybuj:
Posty (Atom)